Czytnik: Grochowiak

WIECZÓR POEZJI STANISŁAWA GROCHOWIAKA

8 maja 2017 | 19.00 | Scena Nowa | Teatr Nowy (ul. Dąbrowskiego 5, Poznań)

W pierwszej majowej odsłonie CZYTNIKA: aktorskie interpretacje niepublikowanych dotąd wierszy Stanisława Grochowiaka. Gośćmi będą: Grażyna Grochowiakowa oraz Zuzanna Rosińska-Waś.

Skład Kulturalny jak zwykle przyjął zaproszenie Teatru Nowego. Zachęcamy do zaopatrywania się w książki Autora na naszym stoisku. Serdecznie zapraszamy!

Stanisław Grochowiak (1934–1976) – poeta, prozaik, dramaturg i publicysta. Uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli tak zwanego „pokolenia «Współczesności»” (obok m.in. Andrzeja Bursy, Marka Hłaski i Edwarda Stachury), czołowy przedstawiciel polskiego turpizmu i groteski. Studiował polonistykę w Poznaniu. Debiutował w 1956 roku tomikiem BALLADA RYCERSKA. Kolejne tomy wierszy – MENUET Z POGRZEBACZEM (1958), ROZBIERANIE DO SNU (1959) i AGRESTY (1963) dają wyraz fascynacji turpizmem i groteską. W tomikach pt. KANON (1965) i NIE BYŁO LATA (1969) poeta dokonał zwrotu ku klasyczności. Współredagował takie czasopisma jak „Za i Przeciw”, „Współczesność”, „Nowa Kultura”, „Kultura”, „Poezja” i „Miesięcznik Literacki”.

czytnik

CZYTNIK pod tym hasłem w Teatrze Nowym w Poznaniu odbywają się spotkania z literaturą powieścią, opowiadaniem, dramatem, reportażem, poezją jej twórcami, znawcami i wielbicielami, uzupełnione wybornymi aktorskimi interpretacjami najgłośniejszych tekstów ostatnich lat.