Czwartek literacki przed Targami Książki dla Dzieci

W przeddzień Targów Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców (MTP 24-26.03.2017) w Poznaniu odbędzie się:
CZWARTEK LITERACKI – 23 MARCA 2017 – Wybicki, Dąbrowski, Nowowiejski

SKŁAD KULTURALNY będzie towarzyszył książkowo wydarzeniu.
Przygotowaliśmy dla Państwa księgarenkę z książkami gości spotkania: MAŁGORZATY STRZAŁKOWSKIEJ i GRZEGORZA LESZCZYŃSKIEGO

CzwartekLiterackiMarzec2017

Biblioteka Kórnicka PAN,
Fundacja Zakłady Kórnickie,
Polskie Towarzystwo Wydawców Książek,
oraz Radio Merkury i Telewizja WTK (patronat medialny)
uprzejmie zapraszają na

Czwartek Literacki
Wybicki, Dąbrowski, Nowowiejski
w 220. rocznicę powstania Mazurka Dąbrowskiego,
w 90. rocznicę nadania mu statusu hymnu narodowego
i w 140. rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego

Rozmawiają:
Bogna Nowowiejska, Małgorzata Strzałkowska, Grzegorz Leszczyński

Czwartek, 23 marca 2017, godz. 18.00
Sala Czerwona Pałacu Działyńskich (Poznań, Stary Rynek 78/79)

Bogna NOWOWIEJSKA pianistka, organistka i klawesynistka; wnuczka Feliksa Nowowiejskiego. W Willi wśród róż przy al. Wielkopolskiej 11 w Poznaniu, należącej niegdyś do kompozytora, prowadzi muzeum poświęcone pamięci dziadka, założone przez rodziców Ninę i Jana Nowowiejskich. Tam też mieści się szkoła NOW MUSIC, w której wskrzesza ideę profesjonalnej edukacji muzycznej osób w każdym przedziale wiekowym, zapraszając do współpracy innych muzyków. Jest prezesem Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego.

Małgorzata STRZAŁKOWSKA należy do z najbardziej znanych i cenionych twórców literatury dziecięcej. Jest autorką ponad stu pięćdziesięciu książek (część z nich także zilustrowała) oraz bajek, piosenek i scenariuszy dla telewizji; współpracuje z czasopismami dla dzieci i młodzieży. Jej wiersze, baśnie i opowiadania znajdują się w podręcznikach oraz antologiach, a książki na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W 2014 r. ukazał się Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy książka adresowana oczywiście do dzieci. Za całokształt twórczości otrzymała w 2014 r. Medal Polskiej Sekcji IBBY.

Grzegorz LESZCZYŃSKI historyk literatury, wybitny znawca, badacz i krytyk literatury dla dzieci i młodzieży. Profesor na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autor wielu książek i artykułów, wśród ich Wielkie małe książki. Lektury dzieci. I nie tylko, oraz antologie Baśnie świata, Polskie baśnie i legendy. Po schodach wierszy. Juror licznych konkursów literackich. W latach 1992 – 1995 prezes Polskiej Sekcji IBBY.

targi2017