Regał Feministyczny: „Pani Stefa” Magdaleny Kicińskiej

Wraz ze stowarzyszeniem Konsola, zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Kicińską, autorką książki Pani Stefa.

Spotkanie poprowadzą Agata Majewska i Aleksandra Sołtysiak-Łuczak.
7 października 2015, 18:30
Skład Kulturalny, ul. Szamarzewskiego 4, Poznań.

Pani Stefa

Dlaczego o Stefanii Wilczyńskiej się nie wie? Dlaczego o Stefanii się nie pamięta?

Nie jest łatwo wskazać, gdzie zaczyna się Korczak, a gdzie Wilczyńska. Oni się uzupełniali. Bohaterka książki w trudnych czasach kryzysu w latach trzydziestych i w czasie okupacji odpowiedzialna była nie tylko za realizację idei wychowania, spisanej przez Doktora, ale też za organizację finansów i praktyczne zadania Domu Sierot. Sam Janusz Korczak pisał, że nie można mówić o nim, nie wspominając o innych osobach.

Reportaż na podstawie rozmów autorki z wychowankami Domu wraz z dokumentacją, zebraną w Korczakianum jest precyzyjnym uzupełnieniem historii, kojarzonej przez większość wyłącznie z osobą Korczaka.

Magdalena Kicińska (ur. 1987) – reporterka, współpracowniczka „Dużego Formatu”, regularnie publikuje też w „Wysokich Obcasach”, „Polityce”, „Przekroju”, „Elle”, „Voyage” oraz kwartalniku „Dialog-Pheniben”. Jej teksty reporterskie znalazły się również w kilku antologiach. Absolwentka nauk politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej, finalistka stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Regał Feministyczny” to cykl spotkań autorskich, tworzony przez członkinie Stowarzyszenia Kobiet Konsola. Prezentują tytuły współczesnych polskich pisarek. Literatura jest pretekstem do rozmowy na temat kwestii praw kobiet.